Motor Revizyon Ünitesi

Fahri Usta  Motor Revizyon Ünitesi

Aşınmış bir motorun standartlara uymayan parçalarının (silindirler, pistonlar, krank mili vb) çeşitli talaşlı işlemler uygulanarak ve değiştirilerek tekrar ilk günkü gibi çalışır hale getirildiği ünitemiz.


Krank Taşlama

Fahri Usta Krank Taşlama Motorun çalışma esnasında krank mili muyluları ile yataklar arasında milimetrenin yüzde biri kalınlığında yağ filmi oluşur. Yüzey pürüzlülük toleransları içinde olmayan bir krank milinde parçacıklar ve diğer atıklar krank miline takılır ve mikroskobik çatlakçıklar oluşturur. Bu olay yatakların aşınmasına yağ filminin bozulmasına ve motor ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır.

Krank Taşlama Tezgahları

Fahri Usta Krank Taşlama Tezgah Firmamızda Krank Taşlama işlemleri için italyan "BERCO" marka krank taşlama tezgahları kullanılmaktadır.

Silindir Rektifiye

Fahri Usta Silindir Rektifiye Aşınarak toleranslarının dışına çıkmış motor blokları malzeme yapısı , sertlikleri ve motor üretici firma spesifikasyonları göz önüne alınarak orjinal ölçülerine göre rektifiye üretim hattımızda işlenmektedir.

Silindir Rektifiye Tezgahları

Fahri Usta Silindir Rektifiye Tezgah Firmamızda Silindir Rektifiye için 2 Adet Rus üretimi;1 Adet Doğu Alman UMO firmasının tezgahları kullanılmaktadır.

Honlama

Fahri Usta Silindir Honlama Motorların ömrünü ve performansını belirleyen en önemli üretim prosesi honlamadır. Honlama makinelerimizde uygun kesme sıvısı ve taş seçimi yapolarak silindirlerde istenen yüzey pürüzlülük değerleri elde edilmektedir.

Yüzey Pürüzlülük değerlerinin ölçümü için firmamızda kullanılan yüzey pürüzlülük ölçüm hizmet bölümüne bakabilirsiniz...

Honlama Tezgahları

Fahri Usta Silindir Honlama Tezgah Firmamızda Honlama işlemleri için italyan "BERCO" marka honlama tezgahları kullanılmaktadır.

Ana Yatak Bara

Fahri Usta Ana Yatak Bara Motor bloğunun ana kepleri arasında yatak sarma, hararet , vuruntulu calısma , krank kesme , blok kaynağı gibi nedenlerden oluşan eksenal kaçıklık , ovallik ve konikliklerin ortadan kaldırılması için yapılır.

Fahri Usta Ana Yatak Bara Tezgah Firmamızda Ana yatak bara işlemi için 1 adet Alman malı "Matra" tezgahı kullanılmaktadır.

Kol Yatak Bara ve Honlama

Piston kollarındaki kol burçlarının piston pim ölçüsüne göre ve kol yatakalarının iç çap ölçülerini spesifikasyonlara göre talaş alma işlemi yapar.


Kol Yatak Bara ve Honlama Tezgahları

Fahri Usta Kol Yatak Bara ve Honlama Tezgah Firmamızda Biyel Kol bara islemi için Italyan mali "Robbi" marka , Biyel Kol honlama islemi için "SUNNEN" marka tezgahlar kullanilmaktadir.