Motor Yıkama Ünitesi

Motor arıza nedenlerinin doğru tespit edilmesi için firmamıza gelen motor ve kapakların öncelikli olarak temizlenmesi gerekmektedir.Firmamıza gelen kapak ve motorlar , işlem öncesi ve sonrasında (servis ve sevkiyata hazır haldeyken ) yıkama işlemlerine tabi tutulurlar.

Arıza Tespit ve Kontrol Ünitesi

Motorda veya kapakta ki kompresyon kaçağı arızasını tespit etmekte kullanılmaktadır. Kompresyon kaçağı tespit edilecek parça çatlak kontrol tezgahında 80 0 °C derece ısıtılıp basınç uygulaması ile çatlak tespit edilir.

Motor Revizyon Ünitesi

Aşınmış bir motorun standartlara uymayan parçalarının (silindirler, pistonlar, krank mili vb) çeşitli talaşlı işlemler uygulanarak ve değiştirilerek tekrar ilk günkü gibi çalışır hale getirildiği ünitemiz.

Silindir Kapak Revizyon Ünitesi

Silindir kapak yüzeyleri ve motor kapak yüzeyleri , zamanla ısı deformasyonuna uğrayarak eğilmekte ve aşınmaktadır. Yüzey pürüzlük değerleri gözönüne alınarak firmamızda bulunan gerek Yüzey Taşlama gerekse Satıh Taşlama tezgahları ile işlem yapılmaktadır.

Yüzey Pürüzlülük Ölçüm Ünitesi

Silindir yüzeyinde sekmanlar tarafından sıyrılan yağın tutulabilmesi için uygun sayıda , derinlikte ve dağılımda yağ cepleri bulunmalıdır Bu ölçümlerin yapılabilmesi ancak yüzey pürüzlük cihazı ile mümkündür.

Motor Toplama ve İş İstasyonu

Firmamıza gelen motor ve kapaklar, revizyon ve temizlik işlemlerinden sonra standartlara uygun olarak montajı ve paketlenmesi yapılarak sevkiyata hazır hale getirilir.

Servis ve Sevkiyat

Firmamızda işlemi yapılmış motor ve kapaklar 2 adet 2011 Model servis araçlarımız ile sevk edilmektedir.

Kafeterya

Firmamızın üst katında müşterilerimiz ve servis elemanalrımız için hazır bulunan 1 adet kafeteryamız mevcuttur.