Motor Yenileme İşlemindeki Riskler Nelerdir?

Fahri Usta  Motor Yenilemenin Riskleri Nelerdir Motor yenileme, yetkili servislerce taşeron firmalara yaptırılan maliyet yükü ve riski en yüksek olan işlemdir. Büyük bir hızla gelişen teknoloji ve buna paralel olarak kendini sürekli olarak yenileyen otomotiv sektörü, alanında uzman ve profesyonel sektör elemanı ve firmalarla çalışma ihtiyacı hissetmektedir.

Günümüz motorları bundan 20 sene önceki motorlarla kıyaslandığında yaklaşık iki, iki buçuk katı güç üretmektedir. Dolayısıyla parçalar arasındaki toleranslar oldukça düşüktür. Yeni nesil motorların revizyonunda daha hassas toleransların gerekmesi kontrolsüz motor revizyonları ve arıza tekrarları ile sonuçlanmaktadır.

Servis işçiliklerinde garanti süresinin 2-3 yıl olduğu günümüzde motor yenileme işleminde yaşanan bilinçsizlikler, düşük kalitede motor revizyonuna sebep olmakta, yaşanan problemler para ve zaman kaybına, müşteri memnuniyetsizliğine ve üretici firmanın imajının zedelenmesine yol açmaktadır. Bilinçli bir şekilde revizyonu yapılmayan motorlar, çok kısa bir süre içerisinde tekrardan açılır ve araç sahibine tekrardan yüksek maliyetler çıkartır. Bu risklerin ortadan kaldırılması için, günümüz motorlarının teknolojilerini bilen ve bu teknolojilere sahip servis noktalarının tercih edilmesi öngörülmektedir.